جوملا چیست و چه کاربردی دارد؟
جوملا چیست و چه کاربردی دارد؟ What is Joomla

جوملا چیست و چه کاربردی دارد؟

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند است. سیستم‌های مدیریت محتوا به سادگی عملکرد وبمستری کمک می‌کنند و می‌توان بدون دانش برنامه‌نویسی با محیط مدیریتی آن‌ها یک وبسایت را مدیریت نمود.

جوملا چیست؟

جوملا یک سیستم متن باز، رایگان است که تحت مجوز گنو منتشر می‌شود و از سال 2004 شروع به فعالیت نموده است. جوملا پس از پایان انتشار سیستم مدیریت محتوای مامبو طبق مجوز گنو از هسته این سیستم مدیریت محتوای بسیار قدرتمند شروع به کار کرد و اکنون تمام برنامه‌نویسی خود را متفاوت از مامبو نموده است و خود سیستمی بسیار قدرتمندتر شده است. جوملا بر پایه PHP , MySQL نوشته شده است و بهترین بازدهی را با سیستم عامل لینوکس به همراه موتور Apache یا NGINX خواهد داشت.

 

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

به هر سیستمی که روند مدیریت یک وبسایت را آسان کند و با استفاده از محیط گرافیکی فرآیندی را ایجاد کند که بتوانیم به راحتی و بدون نیاز به صرف کردن زمان بسیار زیاد سایت خود را بروزرسانی و گسترش دهیم سیستم مدیریت محتوا، (به انگلیسی) Content Management System و یا CMS گفته می‌شود.
سی‌ام‌اس‌ها در انواع مختلف و با کاربردهای مختلف طراحی می‌شوند و ممکن است رایگان و یا تجاری باشند. هر سیستم مدیریت محتوایی با توجه به نیازهایی تعریف شده است و از هر سیستم مدیریت محتوایی باید با توجه به نیاز هدف استفاده نمود.

سی ام اس‌ها از دو بخش کاربری و مدیریتی تشکیل می‌شوند که بخش مدیریتی تمام اعمال مدیر را شامل می‌شود و بخش کاربری برای کاربران وبسایت در نظر گرفته می‌شود. عموماً بخش مدیریتی وظیفه ورود اطلاعات و بخش کاربری وظیفه نمایش محتوا را بر عهده می‌گیرد.

بطور کلی سیستم مدیریت محتوا نرم‌افزاری کامپیوتری است که با استفاده از یک رابط گرافیکی مرکزی وظیفه سازماندهی، انتشار، ویرایش، حذف و نمایش را بر عهده دارد.

 

جوملا چه توانایی‌هایی دارد؟

جوملا برای هر سایتی و هر پورتالی قابل استفاده است. چرا که این CMS قدرتمند بر پایه یک CMF تهیه شده است و قابلیت گسترش جوملا بینهایت است. تنها کافیست شما جوملا را بشناسید و به برنامه‌نویسی آن آشنا باشید و به راحتی سایتی را به شکل دلخواه خود تغییر دهید.
اما اگر برنامه‌نویس نیستید نگران نباشید! هرکسی را برای کاری ساخته‌اند! می‌توانید از یک برنامه نویس آشنا به جوملا درخواست کنید تا برایتان سیستم مورد نظر را بنویسد! این برنامه‌نویسها محدود به تعداد اندکی نیستند و در هرجای دنیا پیدا می‌شوند و چه بسا فردی سیستم مورد نظر شما را نوشته باشد و در افزونه‌های جوملا منتشر کرده باشد و بتوانید به رایگان استفاده کنید و یا آنرا از ایشان خریداری کنید.
یکی از مهمترین خصوصیات جوملا متن باز بودن این برنامه است و شما می‌توانید با توجه به نیازهای خود آنرا ویرایش کنید و یا سیستم مورد نظر خودتان را تولید کنید. همچنین جوملا رایگان است و رایگان خواهد بود.

 

امنیت جوملا در چه حدی است؟

امنیت همیشه بحثی نسبی بوده است و نمی‌توان هیچ سیستمی را بدون مشکل دانست. اگر شخصی را با این ادعا که امنیت کاملی نرم‌افزارش برخوردار است به سلامت عقل ایشان شک کنید. به هر حال برنامه‌ها توسط انسان‌ها نوشته می‌شوند و عاری از اشکال نیستند.
جوملا با داشتن بیش از 30 میلیون استفاده کننده فعال همه روزه در حال بررسی مشکلات امنیتی است و پس از پیدا شدن مشکل امنیتی در کمترین زمان ممکن سیستم خود را ارتقا می‌دهد و مشکل مربوطه را برطرف می‌کند.
اگر شما نکات امنیتی جوملا را رعایت کنید می‌توانم به شما اطمینان دهم که هیچگاه هک نخواهید شد.

 

جوملا را از کجا یاد بگیریم؟

جوملا مستندات بسیاری را دارد و در هر زبان و هر کشوری پشتیبانان و علاقمندانی را دارد. در ایران سایت‌های بسیاری هستند که برای جوملا فعالیت می‌کنند. همچنین کتاب جوملا نوشته دوست عزیزم آقای مهندس نوید زراعتی را پیشنهاد می‌کنم مطالعه فرمایید. این کتاب رایگان است.
اگر سوالاتی را داشتید می‌توانید مطرح کنید تا پاسخ داده شود و یا اگر درخواستی داشتید پس از جستجو می‌توانید آنرا با امیتیس در میان بگذارید.
همچنین خدمات وب امیتیس آموزش جوملا را نیز در دوره‌های مختلف انجام می‌دهد.

 

جوملا را از کجا دانلود کنم و چطور فارسی کنم؟

جوملا را از سایت Joomla.ORG دانلود کنید و پس از نصب در انتهای محیط نصب کننده خودکار می‌توانید جوملا را با زبان‌های مورد نظر خود استفاده کنید. در حال حاضر ترجمه رسمی این نرم افزار توسط تیم جوملا فارسی انجام می‌شود و فایل زبان در سایت جوملا موجود است.

 

آیا می‌توان از سیستم‌های مدیریت محتوای دیگر به جوملا و بالعکس مهاجرت کرد؟

در صورتی که شما از سیستم مدیریت محتوای خود راضی نیستید با توجه به پایگاه داده آن سیستم مدیریت محتوا می‌توان تا حد بسیار زیادی از سایت قبلی را به جوملا تبدیل کرد. همچنین در هر زمان که بخواهید می‌توانید از جوملا به هر سیستم دیگری کوچ کنید.

 

آیا می‌توان از جوملا درآمد داشت؟

طبق مجوز گنو که جوملا بر آن مجوز منتشر شده است شما نمی‌توانید سیستم جوملا را بفروش برسانید. اما برای خدماتی که برای آن ارائه می‌کنید می‌توانید تقاضای مبلغی را بفرمایید. مانند برنامه‌نویسی افزونه‌های جوملا و یا حتی نصب جوملا و شاید بروزرسانی نمودن جوملا و ... ! پس جوملا می‌تواند شغل شما نیز باشد. همانطور که پیش‌تر در این مقاله گفته شد برنامه‌نویس‌ها و متخصصین زیادی برای جوملا در دنیا وجود دارند که شما می‌توانید یکی از آنها باشید!

 

اگر سوالی دارید مطرح کنید!

دیدگاهی بنویسید

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time